Przejdź do treści

FreshPC

Jak naprawić zalany telefon?

Poniżej przedstawiamy praktyczne sposoby na zalany telefon. Z tego wpisu dowiesz się też jak naprawiamy zalane telefony w naszym serwisie.

W przypadku zalania ważny jest czas, dlatego najważniejsze, żeby najpierw wykonać kilka prostych czynności wypunktowanych poniżej – dzięki temu znacznie zwiększysz szanse na uratowanie swojego urządzenia.

Po zalaniu telefonu:

  • Wyłącz go
  • Jeśli to smartfon z wymienną baterią – wyjmij baterię
  • Nie podłączaj telefonu do ładowarki
  • Mokry telefon delikatnie osusz ręcznikiem papierowym
  • Połóż telefon w przewiewnym, zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej

Czego nie należy robić:

  • Nie podłączaj telefonu do ładowarki – przepływający prąd w połączeniu z wodą powoduje zwarcia i uszkodzenia
  • Nie susz telefonu suszarką
  • Nie wkładaj go do ryżu

Zalany telefon do ryżu

Domowe sposoby na zalany telefon zazwyczaj po prostu nie działają 😉

Często klienci pytają nas czy ryż wchłania wilgoć i pomaga na zalany telefon.

Ryż oczywiście wyciąga wilgoć z telefonu, jednak nie całkowicie – aby mógł pochłonąć wodę musi mieć z nią wszędzie bezpośredni kontakt.
Dodatkowo, podczas odparowania cieczy powstają osady, które nadal pozostają we wnętrzu telefonu. Takie osady zaczynają korodować i przerywają ścieżki przewodzące.

 

Uszkodzenia mogą ujawnić się w ciągu kilku minut lub nawet kilku dni – jest to bardzo losowe.
Tak samo losowe jest to, co dokładnie może się uszkodzić – może nagle przestać działać wibracja, zasięg, kamera do selfie…

Zanim więc włożymy zalany telefon do ryżu warto zastanowić się czy chcemy ryzykować.

Jak wysuszyć zalany telefon? poniżej nasze metody.

Jak uratować zalany telefon (czyli jak my to robimy)

Nawet jeśli zalany telefon nie chce się włączyć – nie wszystko stracone!

 

W naszym serwisie wygląda to następująco:

 

  1. W pierwszej kolejności wypinamy baterię, sprawdzamy jej kondycję sztucznym obciążeniem i ładujemy ją na zewnętrznej ładowarce. 
  2. Następnie rozbieramy cały telefon i z grubsza szukamy śladów wilgoci.
    Najczęściej woda dostaje się przez gniazda głośnikowe Hi-Fi albo przez port ładowania – pomimo norm wodoodporności są już najczęściej wyrobione i przepuszczają.
  3. Widoczne gołym okiem ślady wilgoci czyścimy szczotką antystatyczną. Maczamy taką profesjonalną szczoteczkę w benzynie ekstrakcyjnej i szorujemy (z wyczuciem) skorodowane miejsca.
  4. Zdejmujemy wszystkie ekrany z płyty głównej i pod mikroskopem dokładnie szukamy śladów zalania. 
  5. Osłaniamy kaptonem mikrofony zalutowane na płycie głównej i wkładamy płytę główną do myjki ultradźwiękowej. Taka myjka przepłukuje i czyści ultradźwiękami w miejscach niedostępnych dla czyszczenia mechanicznego

 

Kiedyś używaliśmy standardową wanienkę, która przynosiła naprawdę dobry efekt. Od ponad dwóch lat mamy profesjonalny sprzęt który ma dużo więcej opcji takich jak np. możliwość podgrzewania płynu aktywnego do określonej temperatury czy regulowanie czasu pracy. Te funkcje znacząco poprawiają efekt końcowy.
Po takich kąpielach płyta główna jest dokładnie osuszana.

 

Suszenie telefonu

 

Po wyjęciu z myjki ultradźwiękowej, telefon umieszczamy delikatnie na ręczniku papierowym. Następnie obracamy go i kładziemy ponownie na czystym kawałku ręcznika. Tak pozbywamy się największych zawilgoceń. Następnie kładziemy telefon na osobnym papierze i umieszczamy na oczyszczaczu do powietrza.
Ważne żeby ręcznik papierowy był chłonny i czysty.

 

Ostatni krok – podłączamy płytę główną do telefonu. Jeśli mamy szczęście – wszystko działa prawidłowo.

W ten sposób około 10%-15% płyt głównych ładnie budzi się do życia. W zdecydowanej większości jednak psują się układy ładowania.

Skąd to wiemy?
Objawia się to tym, że telefon wyświetla, że się ładuje, ale tak naprawdę nie pobiera prądu. Wiemy wtedy, że uległy uszkodzeniu bezpieczniki – trzeba je ponownie zlutować. Czasami telefon traci zdolność szybkiego ładowania – też to naprawiamy.

 

Często zdarzają się plamy na wyświetlaczach i wtedy pytamy klienta czy chce zostawić ten z plamami czy chciałby żebyśmy założyli nowy – tutaj niestety trzeba wymienić cały wyświetlacz LCD.

 

Dla przykładu, koszt nowego wyświetlacza do iPhone razem z wymianą to ok 700-1500 zł (w zależności od modelu). Wymiana następuje dopiero po wyraźnej akceptacji klienta. Jeśli chcesz szybko wycenić naprawę swojego telefonu – zadzwoń do nas pod 509 238 619, lub napisz do nas na WhatsAppie.

Zalany głośnik w telefonie

Kolejną najczęstszą usterką po zalaniu jest uszkodzenie głośnika. Uszkadzają się też mikrofony – cyfrowe albo od korekcji szumów. Po oczyszczeniu (opisane wyżej w punktach 3-5) należy je po prostu ponownie zlutować. 

Zalany iPhone

Po zalaniu iPhone (i każdego innego telefonu) ważne jest żeby zdjąć futerał/etui.
Konstrukcja telefonów iPhone jest trochę bardziej skomplikowana. Warto jak najszybciej zgłosić się z telefonem do serwisu.

Mamy nadzieję że nasz artykuł okaże się pomocny i ocalimy niejeden telefon.
Staraliśmy się też dać kilka porad jak naprawić zalany telefon wszystkim, którzy mają ochotę sami pomajsterkować 😉 

Oczywiście wszystkich zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego serwisu w Luboniu koło Poznania.